Bezdrátová sluchátka Marshall Major IV bluetooth: recenze a zkušenosti

V této recenzi se blíže podíváme na bezdrátová sluchátka Marshall Major 4 Bluetooth. Za relativně nízkou cenu nabízejí tato sluchátka bohatý zvuk kombinovaný s dlouhou výdrží baterie. O tom se ale dočtete dále v recenzi, kde vám popíšu vlastní dlouhodobé zkušenosti s poslechem hudby a podcastů s těmito sluchátky. Sluchátka mě zaujala na první poslech, protože jsem měl již dříve půjčenou třetí generaci série Major a jejich zvuk jsem si hned oblíbil.

Obsah

Pro a proti

Ve zkratce. Pokud nechcete číst dál a spokojíte se jen s hlavními informacemi, přečtěte si hlavní klady a zápory, proč sluchátka koupit či nekoupit.

Plusy

Mínusy

Bezdrátová sluchátka Marshall Major IV bt
Bezdrátová sluchátka Marshall Major IV bluetooth

Parametry sluchátek

Podle výrobce se tato sluchátka pyšní následujícími parametry:

 • 80+ hodin výdrž při bezdrátovém přehrávání (to je pravda)
 • Bluetooth 5.0
 • Ovládání pomocí multifunkčního pohyblivého knoflíku
 • Skládací konstrukce
 • Možnost bezdrátového dobíjení

Technické specifikace

 • Frekvence: 20 Hz – 20 kHz
 • Citlivost: 99 dB SPL (100 mV @ kHz)
 • Impedance: 32 Ohmů
 • Měnič: 40mm, dynamický

Obsah balení

 • Sluchátka Major IV
 • Audio kabel jack 3,5 mm, dlouhý cca 130 cm, po natažení téměř 2 m
 • Nabíjecí kabel USB | USB-C, dlouhý cca 110 cm
 • Návod (čeština na str. 006, slovenština na str. 029)
 • Bezpečnostní info

Vzhled, konstrukce a příslušenství

Sluchátka jsou k dostání ve dvou barvách – černé a hnědé. Hnědá je na většině eshopů zpravidla za příplatek. Já jsem se spokojil s černou, protože mi šlo především o zvuk než vzhled. Navíc černá se hodí skoro ke všemu.

Bezdrátová sluchátka Marshall Major IV bt - nastavení velikosti
Nastavení různé velikosti na obou stranách sluchátek

Co se týče konstrukce, jedná se o klasická sluchátka na hlavu. Horní rám je potažený koženkou a oba konce této podkovy doplňují kloubové úchyty, na kterých drží samotné mušle sluchátek. Tyto prvky mají hned dvě funkce:
1) Drát, který spojuje mušle s konstrukcí se dá libovolně vysouvat a zasouvat, čím zle naštelovat velikost sluchátek podle velikosti hlavy.
2) Pomocí kloubů můžete sluchátka složit do menšího rozměru, což se hodí například při jejich přenášení.

Bezdrátová sluchátka Marshall Major IV bt - složená
Sluchátka lze pomocí kloubů snadno složit

Samotné mušle (nebo klapky) sluchátek jsou plastové a z vnější strany se každá pyšní bílým logem Marshall. Vnitřní strana je pokrytá měkkými polštářky opatřenými jemnou koženkou. Pravé sluchátka má navíc na zadní straně ovládací knoflík a zespodu konektory na USB-C, 3,5 mm jack a malou LED diodu.

Přestože se mi se sluchátky zatím nikdy nic nestalo a párkrát mi dokonce spadly na tvrdou podlahu, konstrukce mi nepřipadá příliš bytelná. Ale možná se jen mýlím. Každopádně najdete i sluchátka do náročnějších podmínek.

Bezdrátová sluchátka Marshall Major IV bt - detail konektorů
Sluchátka se ovládají intuitivně pomocí jediného tlačítka

Kromě samotných sluchátek najdete v balení audio a nabíjecí kabely, manuál a bezpečnostní příručku. Audio kabel má po obou koncích jacka 3,5 mm, přičemž na jedné straně je do pravého úhlu. Tento kabel je zatočený do spirály, takže pokud nefungujete bezdrátově ani moc nepřekáží a v případě potřeby se dá natáhnout téměř na 2 metry. Nabíjecí kabel disponuje konektory USB-C do sluchátek a USB do počítače nebo napájecího adaptéru. Pokud ale máte bezdrátovou nabíječku na mobil, poslouží i k nabití těchto sluchátek.

Oficiální video od výrobce

Nastavení a ovládání

Pro komunikaci s vámi používají sluchátka zvukové signály a LED diodu. Vy naopak budete využívat multifunkční tlačítko, jehož funkce si vysvětlíme níže.

Před prvním spárování s mobilem či počítačem je třeba stisknout tlačítko na delší dobu dokud se dioda nerozbliká modře. Následně v zařízení, ke kterému chcete sluchátka napárovat, zapnete Bluetooth a vyberete “MAJOR IV”. To je vše.

Jak bylo řečeno výše, ovládají se sluchátka multifunkčním tlačítkem. To se dá buď klasicky stisknout nebo naklonit do strany podobně jako u joysticku. Ovládání ale není nijak složité:

 • Dlouhým stisknutím (2 sekundy) sluchátka zapnete nebo vypnete. Ozve se pár tónů na elektrickou kytaru, které stoupají nebo klesají, podle toho jestli je zapínáte nebo vypínáte. Po spárování se ozve další zvuk.
 • Krátkým stisknutím začnete přehrávat nebo dáte pauzu. Je jedno, zda-li posloucháte rozhovory v podcastové aplikaci, nebo hudbu na Youtube. Tímto způsobem také přijmete hovor.
 • Dvojitým krátkým stisknutím odmítnete příchozí hovor.
 • Pohybem nahoru-dolů změníte hlasitost. Nahoru zesílíte, dolů zeslabíte. Jednoduché.
 • Pohybem dopředu-dozadu přeskakujete skladby vpřed a vzad. Při pohledu na sluchátka je to pohyb doprava-doleva, ale když je máte na hlavě je to více intuitivní. Když tlačítko podržíte déle, stopa se převíjí zrychleně.
Bezdrátová sluchátka Marshall Major IV bt - detail LED diody, konektorů a tlačítka
LED dioda svítí bílou barvou, když jsou sluchátka zapnutá

LED dioda svítí při přehrávání standardně bíle. Vybitá sluchátka svítí červeně a při nabíjení přechází přes oranžovou až po zelenou, kdy jsou plně nabitá.

Ke sluchátkům můžete používat i audio kabel. Konektor ve sluchátkách slouží zároveň jako vstup, ale také jako výstup. Můžete tak připojit jiná sluchátka a sdílet tak s někým to, co zrovna posloucháte.

Bezdrátová sluchátka Marshall Major IV bt - kabel
Kabel sluchátek

Výdrž baterie a pohodlí při nošení

Co se týče výdrže baterie, budete se sluchátky Marshall Major 4 určitě nadmíru spokojeni. Výrobce udává výdrž přes 80 hodin, což mohu skutečně potvrdit. Samozřejmě záleží na hlasitosti a jestli posloucháte hudbu nebo mluvené slovo. Nicméně vydrží sluchátka velmi dlouho a nabíjet je budete při velkém vytížení maximálně jednou za týden.

Když se sluchátka vybijí pod cca 20% kapacity objeví se krátké zvukové upozornění, které se dalším vybíjením častěji opakuje. Zároveň svítí LED dioda na pravém sluchátku červeně.

Stav baterie zjistíte kdykoliv během zapínání, kdy vám LEDka barevně blikne, popřípadě se stav ukazuje i v připojeném zařízení, ať už je to počítač nebo mobil.

Samotné nabíjení lze realizovat skrze USB-C kabel nebo bezdrátově položením rovné plochy pravého sluchátka na dobíjecí stanici. LEDka se postupně zbarvuje od červené po zelenou. Plně nabít je trvá necelou hodinu a půl. Rychlonabíjením navíc získáte 15 hodin poslechu jen za 15 minut nabíjení.

Bezdrátová sluchátka Marshall Major IV bt - bezdrátové nabíjení
Sluchátka lze nabíjet bezdrátově nebo pomocí USB-C kabelu

Během poslechu se sluchátka na hlavě příjemně nosí a nikde netlačí. Měkce doléhají na každé ucho a dobře drží. Vhodná jsou pro různé domácí i venkovní činnosti. Nedoporučoval bych je však na běhání – přestože za jiných okolností drží na hlavě dobře, za běhu mohou z uší sjet.

Jako plus považuju i kabel sluchátek. Je totiž zkroucený do spirály a sám se natahuje podle vzdálenosti od zdrojového zařízení. Plně natažený měří skoro 2 metry, reálně využitelný je asi do 150 cm. Pokud využíváte sluchátka bezdrátově, dosah Bluetooth je na relativně dlouhou vzdálenost. Sluchátka využívají technologii Bluetooth 5.0 a převod signálu probíhá bez chrčení, vynechávání či jiných problémů.

Zvuk

Dle mého názoru jsou zvukové vlastnosti sluchátek opravdu výborné. Když vezmu na vědomí typ konstrukce a jejich cenu, rozhodně je mohu doporučit.

Zvuk je opravdu bohatý a dynamický. Dominují mu zvučné basy, jemné středy a jasné výšky. Jednotlivé hudební nástroje či zpěv lze zřetelně rozlišit akusticky i prostorově. Tomu pomáhají 40 milimetrové dynamické měniče o citlivosti 99 dB. Rozsah frekvencí je v rozmezí 20 Hz – 20 kHz.

Klapky sluchátek také překvapivě dobře tlumí okolí. Když je porovnám se špunty řekl bych subjektivně, že jsou asi na 80% tlumení. Záleží sice na vstupním zdroji, ale obecně se dá říct, že vše poslouchám na 50% hlasitosti.

Bezdrátová sluchátka Marshall Major IV bt - detail sluchátka
Detail sluchátka

Verdikt

Celkově musím říct, že jsem se sluchátky Marshall Major IV velmi spokojený a není divu, že jsou mezi posluchači i muzikanty dost populární. Perfektní zvuk zpříjemní poslech hudby i mluveného slova, jednoduché ovládání je intuitivní a výdrž baterie vás podrží na extrémně dlouhou dobu. To je výborná kombinace pro ideální bezdrátová sluchátka. Mají sice pár menších nedostatků, ale to jsou detaily, které celkové hodnocení příliš neovlivní. Těch pár procent dolů si nechávám jako rezervu pro lepší studiová sluchátka, která jsou ale cenově úplně jinde. Těším se co jednou v budoucnosti přinese další generace Major V.

Hodnocení: 94%

Bezdrátová sluchátka Marshall Major IV bt s kabelem
Při dlouhé výdrži baterie je málo pravděpodobné, že kabel někdy použijete

Výrobce Marshall

Co se týče zvukové techniky, patří americký výrobce Marshall světovou špičku. A to i díky tomu, že na poli hudebních zesilovačů a aparatur působí už od 60. let minulého století. Mezi uživatele této značky patřili mimo jiné hudebníci jako Jimi Hendrix, Eric Clapton nebo Slash.
V současnosti se Marshall díky bohatým zkušenostem zaměřuje také na sluchátka. Kromě této série Major s konstrukcí na hlavu najdete v sortimentu také menší bezdrátové pecky do uší ze série Minor nebo studiová sluchátka Monitor.

Zde můžete navštívit oficiální stránky Marshall.